پیام تسلیت بمناسبت رحلت فقیه نواندیش و مرجع شجاع حضرت آیت الله العظمی صانعی - صفحه نخست

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیام تسلیت بمناسبت رحلت فقیه نواندیش و مرجع شجاع حضرت آیت الله العظمی صانعی

پیام تسلیت بمناسبت رحلت فقیه نواندیش و مرجع شجاع حضرت آیت الله العظمی صانعی


 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّا للهِِ و إِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ
 
ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت الله العظمی صانعی موجب تألم و تأثر گردید. او که پیش از انقلاب در صف مقدم نهضت روحانیت به رهبری امام خمینی(ره) علیه رژیم مستبد پهلوی قرار داشت، پس از انقلاب نیز در دوران تأسیس نظام جمهوری اسلامی و تصدی مسئولیت هایی چون عضویت در شورای نگهبان، دادستانی کل کشور و عضویت در مجلس خبرگان منشأ خدمات فراوانی بود.
 
اما آنچه او را از دیگر اقرانش متمایز ساخت رویکرد فقهی و اجتهادی او برای تحول و پویایی فقه شیعه در جهت پاسخ‌گویی به نیازهای نوپیدا بود، که فتاوی او در مسائلی همچون برابری دیه زن و مرد و حقوق انسانی اقلیت‌های دینی از ثمرات ارزشمند و راهگشای این رویکرد بود.
 
ویژگی دیگر آن مرحوم این بود که در برابر تعدی به حقوق شهروندان سکوت پیشه نکرد و در این راه انواع هتک حرمت‌ها و فشارها را به جان خرید و سرانجام با روحی آزرده از بی‌مهری‌ها و البته راضی از عمل به تکلیف و وظیفه‌ی دینی‌اش به ندای «ارجعی الی ربک» پاسخ گفت و به لقاء حق پیوست.
 
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها این ضایعه‌ی جبران ناپذیر را به عموم ملت شریف ایران، بویژه مقلدان آن مرحوم و حوزه‌های علمیه تسلیت می‌گوید و برای آن عالم ربانی از درگاه باریتعالی رحمت، مغفرت و علو درجات مسألت می نماید.
 
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه های کشور