بیانیه دو تشکل سیاسی اساتید دانشگاههای ایران، درباره فاجعه ساقط شدن هواپیما - صفحه نخست

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بیانیه دو تشکل سیاسی اساتید دانشگاههای ایران، درباره فاجعه ساقط شدن هواپیما

بیانیه دو تشکل سیاسی اساتید دانشگاههای ایران، درباره فاجعه ساقط شدن هواپیما


بسم الله الرحمن الرحیم
ملت شریف ایران، خانواده های محترم داغدار، دانشگاهیان ارجمند و هموطنان مهاجر
 
در شرایطی که ملت ایران علی رغم همه ناملایمات و شرایط نامساعد و گلایه مندی های اساسی که به نحوه حکمرانی و اداره کشور دارند، در مراسم وداع با پیکر سردار شجاع و مردم دوست وطن، زخم های التیام نیافته از حوادث آبان ماه را با حضور وسیع و پرشکوه خود، تا حدودی مرهم نهاد؛ ولی فاجعه جان باختن تعداد کثیری از هموطنان در دو حادثه دردناک مراسم کرمان و سرنگونی هواپیما، داغ ها را تازه و ضربه هولناک جدیدی در مسیر اعتماد زدایی و گسست مردم از حاکمیت ایجاد کرد. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به عنوان دو تشکل سیاسی دانشگاهی اساتید دانشگاه های ایران که عمیقا در سوگ از دست دادن جمعی از برجسته ترین فرزندان نخبه و تربیت شدگان نظام دانشگاهی می سوزند، ضمن عرض تسلیت به خانواده های این عزیزان، بر خود لازم می دانند، ملاحظات زیر را با مردم عزیز و مسئولان کشور در میان بگذارند:  
 
1-ما ضمن ارج نهادن به خدمات و تلاشهای ارزنده مجموعه پرسنل و نهاد های نظامی-امنیتی کشور که در مسیر تأمین امنیت و دفاع از منافع و قلمرو کشور جانفشانی می کنند؛ بر این باوریم که در بروز این فجایع، عدم هماهنگی و بی توجهی به چارچوب های قانونی و غلبه نوعی نظامی گری آشکار و پنهان در اداره امور کشور عاملی کاملا مؤثر بوده است و معتقدیم مسئولان عالی کشور و نهاد های نظامی باید با اصلاح رویکرد ها به این ناهماهنگی ها پایان دهند و نظامی گری را به قلمرو های عقلانی مرسوم آن در نظام های سیاسی جهان محدود کنند. 
 
2- ما معتقدیم علی رغم توجیهات و اما و اگرهایی که در مورد خطای انسانی بودن این واقعه اسف بار وجود دارد که البته امیدواریم دیگر شاهد اینگونه خسارت ها نباشیم و در پرتو رعایت این مهم، احتمال تکرار این فجایع ناگوار به شدت کاهش یابد؛ اما کتمان اطلاع رسانی و نوعی پنهان سازی عامدانه این خطا را به هیچ وجه توجیه پذیر نمی دانیم. 
 
3-ما باور داریم، هرچند جان عزیزان از دست رفته خسارت هنگفتی به کشور و جامعه بشری وارد کرده است؛ ولی این کتمان سازی حقایق آن چنان صدمه ای به اعتبار و حیثیت بدنه علمی و کارشناسی وطن پرستان غیور وارد آورده است که با آن سوگ عظیم همطرازی می کند، دانشگاهیان و اهالی علمی که با اعتماد به موضع نهاد های دست اندرکار می کوشیدند، فروض مغایر را غیر معتبر ارزیابی کنند. ما این سلب اعتماد از رسانه ها و نهاد های ملی را هدر دهنده بخش مهمی از دستاورد خون پاک آن سرداری می دانیم که  عملیات سپاه با نام وی و به دنبال شهادت وی انجام گرفته است.
 
4- ما انتظار داریم اکنون که برای چندمین بار خسارت ناشی از عدم صداقت با مردم را با همه وجود لمس کرده ایم و پذیرفته ایم؛ هرچند با تأخیر در خصوص این فاجعه با مردم صادقانه سخن بگوییم، در این اقدام خود صادق باشیم و شاهد بعضی تناقض گویی ها در مسئولین ذیربط نباشیم. در همین راستا است که انتظار داریم نهاد های ذیربط اعم از نهاد های انتظامی-امنیتی، نظامی و قضایی سکوت و کتمان حقایق را در ماجرای حوادث آبان ماه گذشته کنار گذاشته و گزارش شفاف و صادقانه ای در خصوص تلفات، دستگیری ها و برخورد های صورت گرفته ارائه دهند. 
 
5- ما ضمن عرض تسلیت مجدد به خانواده های عزادار بر ضرورت دلجویی و جبران خسارت مردم آسیب دیده از رخداد های اخیر تأکید داریم و در همین راستا، بر این باوریم، مراسم ختم و بزرگداشت جانباختگان این حوادث باید به نحو شایسته و درخور، با شکوه و طبق نظر خانواده های عزادار برگزار شود. بدین منظور این دو تشکل دانشگاهی به عنوان صاحب عزای فرزندان معنوی خویش مایل اند، مجلس ترحیم و یادمان جانباختگان این هواپیما را در یکی از مکان های متناسب با شأن آن عزیزان  در تهران برگزار کنند و ضمن درخواست از مسئولین ذیربط برای همراهی و مساعدت در برگزاری این مراسم، از خانواده های محترم آن عزیزان می خواهیم ما را در این امر بزرگ همراهی و راهنمایی نمایند. انشاالله پس از هماهنگی با مسئولین مربوط، زمان و مکان  این مراسم به اطلاع دانشگاهیان  ارجمند و مردم عزیز خواهد رسید. 
 
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
23 دیماه 1398